Зона за родитеље - ваша улога
ВАША УЛОГА КАО РОДИТЕЉА
Деца су најрањивији учесници у саобраћају. Саобраћајне незгоде спадају у пет најчешћих узрочника смрти деце у свету. Деца у саобраћају најчешће страдају као путници у возилу, затим као пешаци и као возачи бицикала. Током године, деца су највише угрожена у периоду летњег распуста јун, јул и август месец, када су код родитеља и када родитељи брину од њиховој безбедности. Адекватно саобраћајно образовање и васпитање је од пресудног значаја за безбедно учешће деце у саобраћају.
ПСИХОФИЗИЧКЕ КАРАКТЕРИСТИКЕ ДЕЦЕ
Дечје способности опажања, обраде информација, моторике и знања су у развоју. Деца нису способна да предвиде опасност. До 10. године, развој видног поља још увек није завршен. Дечје видно поље је уже од видног поља одраслих, па деца имају мању способност периферног вида. Све до 11. године, деца тешко свесно усмеравају своју пажњу на саобраћај. Њихова пажња се тешко задржава на једној ствари и лако се одвраћа са саобраћаја на, деци, занимљивије догађаје у окружењу. Због свега наведеног, деца овог узраста би у саобраћају требало да учествују у пратњи одраслих особа.
БУДИ БЕЗБЕДАН (ПРИМЕРАН) РОДИТЕЉ
Неопходно је да се деци од најранијег доба пренесу сва потребна знања која су предуслов за изградњу исправних ставова у саобраћају у каснијем добу. Поред знања која учитељи и васпитачи преносе деци, улога родитеља је изузетно важна јер својим личним примером утичу на начин понашања деце у саобраћају.
Постављање доброг примера је једна од најважнијих ствари које можете учинити за ваше дете. Сви знамо да деца воле да копирају одрасле, а то се односи и на учешће у саобраћају. Пример који у саобраћају показали вашем детету вероватно ће обликовати дете као будућег учесника у саобраћају. Зато, дајте вашем детету најбољу могући пример током њиховог путовања у свет саобраћаја, тако што ћете их научити да морају да поштују правила саобраћаја. Пре ступања на коловоз сачекају да се упали зелено светло и пре него што започну прелажење улице најпре СТАНУ, ОСЛУШНУ И ПОГЛЕДАЈУ ЛЕВО, ЗАТИМ ДЕСНО, ПА ОПЕТ ЛЕВО и нормалним ходом праволинијски пређу на пешачком прелазу.
Уколико некада пређете улицу на црвено светло, немојте очекивати да дете сутра без вас неће у саобраћају погрешити и довести свој живот у опасност, јер сте му показали лош пример, а оно вас следи у свему, па и саобраћају, јер ви сте узор његов. Због тога, практикујте „добре навике“ чак и ако ваше дете није са вама. Не само да ћете ви бити сигурнији, већ ће вам то олакшати да увек пред вашом децом урадите исправну ствар.
РАЗГОВАРАЈТЕ СА ДЕТЕТОМ О САОБРАЋАЈУ
Разговор о различитим ситуацијама које видимо када изађемо на улицу је заиста одличан начин којим можете започети учење деце о безбедном учешћу у саобраћају. Забавите се тако што ћете играти неке од игара са вашим дететом.
Пажњу детета можете одржати причајући са њим о врстама возила, боји аутомобила, стварима које се крећу брзо или споро, саобраћајним знацима, како прелазимо преко улице, на које светло смемо да пређемо улицу, на које светло не смемо започети прелазак улице, како се понашамо у аутобусу или аутомобилу и друге јако важне ситуације у саобраћају.
Родитељи, важно је да:
- Својим доследним и безбедним понашањем у саобраћају дате лични пример детету.
- Упознате дете са основним правилима саобраћаја.
- Практично вежбате са дететом различите ситуације у саобраћају.
- Понављате научено са дететом, и то на различите начине и у различитим ситуацијама.
- Када сте са дететом учесник у саобраћају објасните му правилно понашање у одређеним ситуацијама које могу да сачувају његов живот.
НЕКА ВАС ДЕТЕ УЧИ
Ако ваше дете учи у школи или вртићу о безбедном учешћу у саобраћају, замолите га да вам исприча шта је научило. Не само да ће дете поново размишљати о тој теми, већ ћете и ви знати које су области покрили како бисте могли даље вежбати код куће.
Запамтите, можете им помоћи да увежбају своје знање о безбедности саобраћаја у свакој прилици: у колима, аутобусу, шетајући улицама, возити бицикл или чак код куће. Све што вам треба је мало маште!