Зона за родитеље - дете као пешак

Дете мора знати које су површине намењене његовом кретању. Дете увек треба да се креће тротоаром, а тамо где нема тротоара, мора знати да је правилно кретати се стазом уз леву ивицу пута, тако да му возила долазе у сусрет. У млађем школском узрасту, дете више спонтано него промишљено прелази улицу, теже процењује удаљеност и брзину возила које му се приближава. Начин преласка улице је један од најважнијих елемената у обуци деце за безбедно кретање у саобраћају.

У тренуцима када дете прелази улицу, а у исто време је заузето нечим другим (разговор са вршњацима, игра, маштање), његова безбедност je угрожена. Понашање и кретање детета у тим ситуацијама је непредвидиво, а често га заклањају паркирани аутомобили и друге препреке због чега се оно теже уочава.

Дете морамо научити да безбедно пређе улицу. У ситуацији када дете приликом обиласка препреке на тротоару мора да користи коловоз, важно је да научи да пре ступања на коловоз мора да се увери да је то безбедно.

Када се крећете коловозом у својству пешака дужни сте да се крећете један за другим, осим када водите дете млађе од седам година старости.

ШТА ДА НОСИМО КАКО БИСМО БИЛИ ВИДЉИВИЈИ

Jедно од најстаријих и најважнијих правила је „види и буди видљив“. Ношење одговарајуће одеће када учествују у саобраћају је од огромног значаја за њихову безбедност. Увек запамтите да требате бити „СВЕТЛИ и ВИДЉИВИ“.

Уколико возачи не могу видети (уочити) на време децу, не могу ни обратити посебну пажњу када пролазе поред њих. Зато посебно треба повести рачуна о уочљивости деце када су напољу, јер ћемо на тај начин повећати њихову безбедност. Када је време тмурно, облачно, кишовито или је магла (услови смањене видљивости), потребно је носити одећу светлих и јарких боја, флуоресцентну или белу. Са друге стране, тамне боје се не могу видети у мраку, стога су рефлектујуће боје и опрема прави избор за ноћне услове

Родитељи, као возачи дужни сте да употребите звучни знак упозорења (сирену) ако се поред коловоза налази дете које не обраћа пажњу на кретање возила

Децу би требало научити у обданишту или почетком школе о одговарајућим бојама одеће за безбедно учествовање у саобраћају, али ваша улога као родитеља је изузетног значаја и у томе им требате да помогнете. Зато можете покушати да се играте са вашом децом и у тој игри да их научите која је гардероба светле или тамне боје, а која на себи има рефлектујуће елементе. Како би повећали видљивост у ноћним и условима смањене видљивости, веома је важно да деца на себи имају светлу или рефлектујућу одећу. И када купујете одећу трудите се да на себи има неки рефлектујући елемент.

И увек запамтите, све што ви радите може утицати на начин на који ће ваша деца размишљати, зато се увек поставите као добар пример за њих. Подучавање деце о безбедном учествовању у саобраћају може деловати застрашујуће, али не брините, уопште није тако. Ви сте вероватно доста тога са вашом децом већ урадили, само је потребно да понављате како би дете што боље запамтило важне животне лекције.

Због тога, децу је јако важно научити да пре него што крену да изводе било коју радњу морају најпре да се увере да су их други учесници у саобраћају уочили (видели), као и да су она сама уочила кретање свих других.

Научите дете да:

  • Хода тротоаром свуда где га има, а тамо где нема тротоара мора знати да је правилно кретати се стазом уз леву ивицу пута, тако да му возила долазе у сусрет.
  • Када се крећу у колони деце, искључиво да се крећу једно за другим.
  • Нађе најбезбедније место за прелазак преко улице.
  • Улицу прелази на обележеном пешачком прелазу - „зебри“.
  • Када је на семафору упаљено зелено светло за пешаке, СТАНЕ, добро погледа и ослушне, обавезно погледа лево, па десно и још једном лево.
  • Улицу прелази најкраћим путем.
  • Не трчи док прелази улицу.
  • Увек буде опрезно, и провери да ли су сви аутомобили прошли или се зауставили.
Top